Laden Agenda

« Alle Agenda

Lezing Aldwin Kroeze – De kerststal; de geboorte tot gebeuren

11 december 20:00 - 21:30

Gegevens

Datum:
11 december
Tijd:
20:00 - 21:30
Evenementen Categorie:
Organisator:
communicatie@woudkapel.nl
Bestel kaarten

De kerststal; de geboorte tot gebeuren

Ofschoon Kerst jaar na jaar een steeds seculierder karakter lijkt te krijgen, liggen de wortels van de kerststal nog altijd bij de geboorte van Christus. Hoe die geboorte precies heeft plaatsgevonden en wie er vervolgens zogezegd op kraamvisite kwamen is al vele eeuwen een bron van discussie. Die discussie staat in vrij directe wisselwerking met hoe dit gegeven in de beeldende kunst wordt weergegeven. Wie naar de context kijkt kan ontdekken waarom bijvoorbeeld er soms sprake is van een kribbe, maar soms ook van een bijna kale vloer waar het Christuskind op ligt.  Of waarom staat er een klassieke zuil midden in een verder houten en zeer slecht onderhouden stalletje? 

 

Een deel van de lezing gaat over de wisselwerking tussen het kerstverhaal en de beeldende kunst.
Een ander deel echter, zal laten zien hoe ook buiten de kunst de kerststal soms letterlijk een eigen leven kreeg met bovendien her en der lokale tradities; van Beieren tot Napels.
Zo wordt dit fenomeen belicht vanaf de begindagen tot onze eigen tijd om nog regelmatig met een glimlach aan terug te denken hetzij in een museum, hetzij tijdens die donkere dag rond Kerst.


Over de spreker, Aldwin Kroeze

Drs. Aldwin Kroeze is een onwaarschijnlijke duizendpoot en meesterverteller.
Drie opleidingen, talloze specialisaties en activiteiten in binnen- en buitenland maken hem, in combinatie met zijn aanstekelijke bevlogenheid, tot een geliefd spreker.
Aldwin Kroeze legt veel nadruk op de context waarin kunst is ontstaan. Waarom maakt een kunstenaar op een bepaald moment op een bepaalde plek een bepaald werk, en hoe moet dit zijn geweest voor de mensen uit die tijd.

Aldwin is kunsthistoricus en cultuurwetenschapper en docent aan de Vrije Academie en Kunst Academie Zwolle en verzorgt naast zijn werk ook rondleidingen en lezingen.

Datum en tijd
Vrijdag 11 december 2026, van 20.00 – 21.30 uur.

Kosten en aanmelden
Een kaart kost €12,50 voor leden*, en €17,50 voor vrienden, nieuwsbriefabonnees en overigen. Je kunt de kaarten aanschaffen via de knop ‘Bestel kaarten’ hierboven.
* Je kunt lid of vriend zijn van de Woudkapel. Wil je lid worden, of je ‘vriend’schap omzetten naar een lidmaatschap, meld je dan hier aan.
Abonnees van onze nieuwsbrieven zijn niet automatisch lid of vriend.

LET OP: eenmaal aangeschafte tickets worden niet gerestitueerd, maar je kunt ze wel aan iemand anders doorsturen (ze staan niet op naam).